Approx cost to go up cape york 6 weeks
Submitted: Tuesday, May 29, 2007 at 11:18
ThreadID:
46019
Views:
6884
Replies:
13
FollowUps:
16
This Thread has been Archived
Ando79
Howdy folks,
based on your experience, how much do you reckon it would cost to go camping up
cape york for six weeks, starting from
Sydney?
We're talking 4.2D Landcruiser and camping.
Ando
Reply By: Member - Cruiser (NSW) - Tuesday, May 29, 2007 at 12:23
Tuesday, May 29, 2007 at 12:23
I have been looking at a few caravan sites and have seen this question asked on them as
well as here on the odd occassion, and to be honest, I cant believe the amount of money some people claim that it costs them on a weekly basis.
I have read of people who say it costs them anything from $500 to $1200 per week.
I am not knocking anyone who can afford $1000 or $1200 per week, good on them I say, but how many people can afford that sort of money and what do they spend it on.
It really concerns me when I hear the higher values quoted because we are heading off on Friday for 3 months to
Darwin and back and have budgeted for $600 per week while away. That will cover all fuel including towing a 19' van, about 1/2 of that time in caravan parks, food, grog and some tourist type activities.
Maybe my expectations of cost are wrong, I hope not.
AnswerID:
243151
Follow Up By: Truckster (Vic) - Wednesday, May 30, 2007 at 10:32
Wednesday, May 30, 2007 at 10:32
> $1200..... but how many people can afford that sort of money and what do they spend it on.
I agree.. I would think $100 a day for most days, but throw a few $150-200 days in and it dont take long to lift the budget.
Depends on how many people, what car they are in, how lavish they exist, etc.... but Im with you, not many people I know can afford that sorta coin per week for 6 weeks!
FollowupID:
504377
Reply By: Pezza (Bris) - Tuesday, May 29, 2007 at 12:56
Tuesday, May 29, 2007 at 12:56
About $1600 on fuel, 1X ctn beer per person per week, 1X bottle rum per person per week, 1X bottle Jim Beam per person per week, 1X bottle Ouzo for me on way through, 1X 20kg bag of spuds, 1X roll alfoil, 1X fishing rod.
Happy travels !!
Pezza
P.S. 80 bucks or two ctns for the
Jardine barge :-)))
AnswerID:
243162
Follow Up By: Kev M (NSW) - Tuesday, May 29, 2007 at 13:00
Tuesday, May 29, 2007 at 13:00
Well put Pezza,
I'd only change the Ouzo for an extra bottle of Bundy OP
Kev
| Russell Coight:
He was presented with a difficult decision: push on into the stretching deserts, or return home to his wife.Lifetime Member My Profile My Blog Send Message |
FollowupID:
504132
Follow Up By: Ando79 - Tuesday, May 29, 2007 at 13:04
Tuesday, May 29, 2007 at 13:04
Nice one Pezza. Although I dont know about the Ouzo. Tends to make one of my mates moisten the matress. He aint sleeping at my joint again!!
FollowupID:
504133
Follow Up By: Member - Ross H (QLD) - Tuesday, May 29, 2007 at 13:17
Tuesday, May 29, 2007 at 13:17
Pezza
I can see you and I are going to have to get together one weekend ouzo mmmm yum I thought I was the only one that drank it or at lest thats what everone tells me.
The elixier of the gods hahaha
regards
ross
FollowupID:
504137
Reply By: Alan H (Narangba QLD) - Tuesday, May 29, 2007 at 14:18
Tuesday, May 29, 2007 at 14:18
Be aware of the quarantine line just north of
Coen. Can't bring fresh food south.
Be aware of grog controls. They vary depending on where you go or visit.
Envious of the trip. Six weeks is about the right length of time. Most of us have to do it in less time.
AnswerID:
243186
Reply By: traveller2 - Tuesday, May 29, 2007 at 14:46
Tuesday, May 29, 2007 at 14:46
We usually only worry about the fuel cost, try to
bush camp as much as possible, rarely stay in parks.
These days we average costs around $240 per thousand k's for fuel (av 16/100 @ av $1.50 per litre) so 11k trip will cost around $2,640 for fuel. If you start paying for accomodation or camping fees it will add considerably to the total.
We don't worry about food costs as they work out about the same as at
home.
I don't get anal about factoring in vehicle servicing costs or tyre wear either as I do it all myself when required.
For your proposed trip with two bods I would need at least $3k extra in the kitty before leaving
home, more if you have kids or don't
bush camp. More again if you intend to eat out, take joyflights, do touristy things etc.
AnswerID:
243192
Reply By: Member - Brian H (QLD) - Wednesday, May 30, 2007 at 06:45
Wednesday, May 30, 2007 at 06:45
Thanks for bringing this topic up ........ went and figured out what my trip
Brisbane Flinders range
Brisbane is going to cost and if lucky (read plan
well) $90 a day. I will be keeping costs on this trip so be interesting to see at the end.
But a $100 a day sounds around the ball park and that depends on how
well yeah want to live and what you get up to.
Which I was going back ......... but thats next year hopefully for 6 weeks.
Brian
AnswerID:
243409