Sunday, Apr 24, 2011 at 19:37
interesting to hear all the prices out there, we sell ULP (Opal) at $1-81 .... we have to store 140,000L of the "stuff" to survive the wet, you can work that out... it costs us a fortune just to keep the stuff...
We also HAVE to buy it from Adilaide as that is the only place that sells Opal and we have to freight it all the way up here, we are 500klms from Mt Isa and it has to go there first, to
Cloncurry and up to us ......
Yet we get people complaining that our fuel is to expensive, we paid more for our fuel last week than we retailed it for 2 years ago.....
All i can add to it is please support the remote guys even if it is more as they are not exactly making a "killing" as some would assume, if you dont then they will simply close up and the next raft of complaints will be that you cant buy fuel out bush like you used to, ok it may cost $400 to 500 more for the trip, think how much it will cost if you have to set up your cars to do 2000klms for each fuel fill and the fuel it uses just to lug it around and when it cracks and you lose it,
well down the drain goes all your savings and that by the way is quite common......
Cheers guys...
Joe
(up in the "gulf")
FollowupID:
724875