Tuesday, Sep 20, 2005 at 02:09
Hi Trev,
Did you forget to say that the $135 per person includes dinner & breakfast. We are in fact $100 per room per night, yes it's expensive but that sleeps 2 people so that would work out to $50 each.
If you had dinner & breakfast it would still only be about $90 to $130 each depending upon what you ate.
It's not double what you would pay for a cabin or room & meals in most
places elsewhere yet believe me all our expenses up here are double. It costs $2.50 to $3 a kilo to fly in all fresh food, none of our fresh stuff comes by road.
We all providers on the road know it's expensive, wish we could do better for you all but everytime we turn around someone else puts their charges to us up. Our lease rent, therefore our shire rates went up 110 % in one hit this year. That's a hell of a hike to cover, yet our prices haven't altered much ( except for
fuel, which we can't control) for the last 3 years. So many hidden cost like running the genny for power, never mind the
fuel costs, one genny alone cost us a fortune & we must have two as a back up power supply.
Nice to see the understanding comment about the short season, that is another part of the problem, BIG
infrastructure costs but only open 6 months and only busy for 3 months.
I am not moaning, I love it here, I just feel sad we can't do it for less. Wish I had a better answer for you or a lower cost place to suggest. You will enjoy the
camping, might find it a bit hot if doing the trip Sept / Oct. This year is exceptionally dry as
well.
cheers, Anne
AnswerID:
130953